Od czego zależy wysokość ceny ubezpieczenia OC?

0
2880

Na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego wpływa wiele czynników. Podczas wyliczania składki brane są pod uwagę parametry samochodu oraz dane właściciela pojazdu. Elementów, które wpływają na kształtowanie się cen OC jest bardzo dużo, dlatego trudno porównać do siebie poszczególne oferty.

Wiek oraz doświadczenie kierowcy

Jednym z ważniejszych kryterium branych pod uwagę podczas ustalania ceny OC jest wiek oraz doświadczenie kierowcy. Osoby, które niedawno odebrały prawo jazdy, tak więc nie mają jeszcze dużego doświadczenia za kierownicą, niestety muszą liczyć się z wyższymi opłatami za polisę. Dla firm ubezpieczeniowych młody kierowca zalicza się do najbardziej ryzykownej grupy, a statystyki dotyczące liczby wypadków powodowanych przez młodych ludzi zdają się to potwierdzać.

Miejsce zamieszkania

Nie bez znaczenia jest również miejsce zamieszkania właściciela samochodu. Kierowcy poruszający się pojazdem po dużych miastach, są obarczeni większym ryzykiem uczestnictwa w kolizji czy wypadku drogowym. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę także statystyki dotyczące zdarzeń drogowych w obrębie danych województw. Gdy w danej miejscowości do wypadków dochodzi stosunkowo często, to jej mieszkańcy na pewno za ubezpieczenie zapłacą więcej.

Wysokość zniżek, stan cywilny, zawód

Duże znaczenie ma oczywiście wysokość posiadanych zniżek. Jeżeli kierowca nie ma na swoim koncie żadnych szkód, może liczyć na niższą kwotę składki. Bardzo często ubezpieczyciele biorą pod uwagę również inne czynniki typu stan cywilny kierowcy, wykonywany zawód czy posiadanie dzieci, takie informacje tylko z pozoru są mało istotne. Przykładowo osoby posiadające dzieci przeważnie jeżdżą ostrożniej.

 Marka samochodu i pojemność silnika

Kluczowe są również parametry ubezpieczanego samochodu tj. pojemność silnika, rodzaj pojazdu, przebieg. Większa pojemność silnika to możliwość rozwijania większych prędkości to z kolei zwiększa ryzyko wypadków drogowych. Tak więc, właściciele samochodów posiadających dużą moc silnika, niestety muszą liczyć się z wyższą ceną OC. Ceny ubezpieczenia samochodu mogą się różnić nawet o kilkaset złotych, sprawdź jak kupić tanie OC w 2018 roku (http://www.nowiny24.pl/motofakty/a/tanie-oc-w-2018-roku,12879468/).

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ