Jak dbać o motocykl po zakończeniu sezonu

0
3431
Jak dbać o motocykl po zakończeniu sezonu

Sezon zimowy jest okresem kiedy na jakiś czas odstawiamy nasze motocykle do garażu, ze względu na niekorzystne warunki panujące w tym czasie na drogach. Warto jednak zadbać o to, aby nasz pojazd był w pełni przygotowany do jazdy w sezonie wiosennym. Systematyczne przeglądy z pewnością zwiększą żywotność naszego jednośladu. Motocykl powinien być sprawdzany zarówno w sezonie przedwiosennym (kiedy to przygotowujemy go do ponownego użytkowania), jak i jesiennym. Dzięki temu unikniemy nagromadzenia napraw w jednym terminie, co mogłoby znacznie opóźnić nasz ponowny wyjazd.

Bardzo istotne jest drobiazgowe przygotowanie naszego pojazdu do zimowania. Przed zostawieniem go na parę miesięcy w garażu, warto wykonać kilka czynności, które zwiększą prawdopodobieństwo bezproblemowej jazdy w późniejszym czasie.

Mycie

Pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć w celu utrzymaniu naszego motocykla w dobrym stanie, jest jego dokładne umycie. W tym celu nie powinniśmy ograniczać się tylko do korzystania z myjki ciśnieniowej. Warto wykorzystać specjalny detergent nałożony na zwykłą ścierkę. Dzięki temu dokładnie wyczyścimy nasz pojazd, docierając do miejsc trudno dostępnych. Po wykorzystaniu detergentu warto opłukać nasz motocykl jeszcze raz. Później wystarczy już tylko rozgrzać motor, aby woda mogła swobodnie odparować.

Konserwacja

Drugim krokiem powinno być dokładne zakonserwowanie motocyklu. W tym celu korzystamy ze specjalnych środków zawierających m.in. wosk. Niektóre części wymagają wykorzystania innych środków. W przypadku dźwigni sprzęgła, czy hamulca najlepiej sprawdzi się smar silikonowy. Z kolei w przypadku łańcucha warto będzie skorzystać ze specjalnego sprayu zawierającego smar (dzięki temu łatwo pokryjemy jego całą powierzchnię).

Lusterka

Jeśli po zakończeniu sezonu zauważyliśmy problemy z lusterkami w naszym motorze, to warto na zimę zaopatrzyć się w nowe egzemplarze, które można kupić w sklepie https://gmoto.pl/lusterka-motocyklowe,225/.

Opony

Na końcu warto sprawdzić ciśnienie w oponach. Jest to dosyć istotne, gdyż nieodpowiedni poziom może doprowadzić do trwałego odkształcenia ogumienia. Najlepiej korzystać w tym celu z instrukcji producenta, która zawiera potrzebne informacje na ten temat.

Wszystkie wyżej wymienione czynności możemy przeprowadzić we własnym zakresie, Jednak kiedy zauważymy, iż podzespoły naszego pojazdu nie pracują tak jak powinny, warto zwrócić się do specjalisty. Jeżeli nie jesteśmy mechanikami, samodzielna próba naprawy może doprowadzić do trwałego uszkodzenia motoru.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułauto szyby Katowice
Następny artykułInterkom motocyklowy – który najlepszy?
Redakcja Starszeauta.pl

Uwielbiam auta z duszą, które staram się kolekcjonować w moim garażu. Jestem dumnym posiadaczem Wołgi, Trabanta i starusienkiej Warszawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ